Pár nap alatt meghódította Budát az új helyre költözött Stand25 Bisztró
„Ha voltak is kétségei bárkinek, hogy működni fog-e Budán Széll Tamás és Szulló Szabina magyaros bisztrója, a Stand25, ez csak pár napig lehetett kérdés. Alig egy héttel a nyitás után már szinte nem lehet beférni, a konyha pörög, az étlapon pedig az ismerős ízek mellett rengeteg új étel szerepel.
Két évvel ezelőtt – a hatalmas Bocuse d’Or siker után – nyitott meg a Hold utcai piacon Széll Tamás és Szulló Szabina bisztrója, melynek legfőbb célja az volt, hogy kifejezetten hazai alapanyagokból készítsenek magyaros bisztróételeket.
A Stand25 azonnal nagy siker lett, viszont a helyszínnel több probléma is volt: egyrészt bármilyen romantikus is a piacon enni, az ablakon kinézni is jó élmény, ami itt hiányzott. Emellett kevés volt az ülőhely, és a piac nyitvatartása miatt vacsorázni már nem lehetett. Így lett a Stand25 egy ebédmenüs hely. A Hold utca a turistáknak viszont egy könnyen megközelíthető, központi rész, így merész húzásnak tűnt Budára költözni.
A lépés azonban egészen biztosan bejött. Egy héttel a nyitás után jártam náluk, és szinte minden asztalnál ültek. Délben elkezdték egymásnak adni a kilincset az emberek, és onnantól nem volt megállás. A tempót az új helyen is remekül állták. Nagyon jó élmény volt végre egy olyan helyen ebédelni, ahol 50-60 embert is csúszás nélkül, pörgősen ki tudnak szolgálni.
Az új a helyszín az Attila úton szuper, éppen csak átalakították az egykori Fámát. Kicsit visszavettek a színekből, kiszedték a tér közepéről a nagy pultot, és választottak egy jóval világosabb követ. A bambuszos tapétát, mondjuk, a mosdóból hiányolom. Mivel egy sokkal nagyobb helyre költözött a csapat, értelemszerűen bővíteni kellett az étlapon, de emellett a már megszokott ebédmenüs verzió is megmaradt. Ezt gyorsan leszögezem, mielőtt bárki szívinfarktust kapna. Ez azt jelenti, hogy a Stand25 klasszikusait tartalmazó 2 fogásos menü 4500, a 3 fogásos pedig 5400 Ft – bár sok a feláras étel, ezt hozzá kell tenni.
Én a „régi” ételeket már nagyjából mind kóstoltam, így rárepültem az új, bővített étlapra. De csak miután kirendeltem egy kacsamájat, ami a Stand25 egyik ikonikus fogása: birsalmával, vajas kaláccsal és egy kevés 6 puttonyos tokaji aszúval (5500 Ft). Ha van tökéletes fogás, akkor ez maximálisan az, mindenképpen kóstoljátok meg!
Ezután kértem az új étlapról egy hagymalevest. Bár ez némileg túlmutat a magyaros ételek filozófiáján, abszolút belefér abba a keretbe, miszerint a klasszikus ételeket végre készítsük el jól. A kétezres évek elején a francia hagymaleves nagyjából a kifinomultság csúcsának számított itthon, hiszen benne volt a nevében, hogy francia. Valójában azért volt érte mindenki oda, mert egy hatalmas buciban szolgálták fel, így nem volt kétséges, hogy jól lehet lakni vele, miközben nem kerül sokba.
Természetesen a Stand25-ben buciról szó sincs, csak a hagyományos receptről, némi kenyérrel a tetején. És itt jön a csavar: jó nagy adag reszelt Balaton sajttal. Utóbbi telitalálat, amúgy is imádom ezt a sajtot, de olvadtan még inkább bejött – bár a leves nekem egy árnyalatnyit édes volt (2200 Ft).
Maradtam az új ételeknél, és a kacsamájjal töltött beregi bébicsirkét választottam, amihez burgonyapüré és almakompót jár. Ha van igazi klasszikus kaja, akkor az a töltött csirke. A beregi csirke pedig az egyik legjobb minőségű szárnyashús itthon. Széll Tamásék természetesen csirkéből sem sütnek franciát, csakis magyart.
Nincs könnyű dolga ugyanakkor a nagymama-ételekkel egyik séfnek sem, hiszen mindenki azonnal az otthoni ízekhez kezdi hasonlítani. Így voltam ezzel én is: az én nagymamám sosem vágta túl apróra a tölteléket, így az én ízlésemhez inkább az áll közel. Ettől függetlenül ebbe a töltött csirkébe nehéz lenne belekötni. A külön tányérban szervírozott krumplipürének pedig otthon íze van. Ráadásul ez az az étterem, ahol senkinek sem lesz baja az adagokkal – a töltött csirke egy fél csirkét takar, ára 4900 Ft.
Ettől függetlenül mégsem okozott akkora ízélményt, mint a rakott krumpli, amiből kénytelen voltam mégiscsak rendelni egy adagot. Bátran vállalom, hogy rakottkrumpli-függő vagyok, és ez az étel szerintem tényleg a Stand25-ben a legjobb: szaftos, sűrű, pont tökéletes a krumpli és a kolbász aránya is. Széll Tamás sosem titkolta, hogyan készíti ezt a fogást: szerinte a tejszín sokkal finomabbá teszi, mint a tejföl. A krumplit sem főzi meg előre, vékonyra szelve, nyersen teszi be a sütőbe, alacsony hőfokra, hosszan sülni. Ára 2900 Ft, de ez kérhető az ebédmenüben is!
Desszertnek szintén egy új dolgot vállaltam be. Mivel a régi helyen már kóstoltam a somlóit – remek –, a tejberizst pedig sosem szerettem, maradt a palacsinta. Főleg, hogy ez itt új fogásnak számít. És ez volt az egyetlen, ami egyáltalán nem jött be. Két darab palacsintát kapunk egy adagban, egy házi baracklekvárosat és egy házi mogyorókrémeset. Sajnos már a palacsinta tésztája sem ízlett: túl vékony, ízre semleges, ami egy hortobágyi, sós palacsintához tökéletes, desszertnek azonban nem annyira.
A baracklekvár ugyan kellően szaftossá teszi, a mogyorókrém azonban túlságosan tömény, a kiérkezett palacsinta pedig kissé kemény és száraz volt. És megmondom őszintén, ezt a mogyorókrém dolgot sem értem. Én biztos nem a nutellára hajaznék, tennék bele inkább túrót vagy éppen mákot – ha már magyaros konyha. Nem vagyok édesszájú, így nem bántam különösebben a dolgot, de azért maradt bennem hiányérzet.
A palacsintaügyet leszámítva a Stand25-ről csak jókat tudok mondani: iszonyú pörgős a hely, a kiszolgálás gyors, nem kell órákat számolni egy ebédmenüre. A konyha stabil és megbízható, amit mutatnak a jól bejáratott, remekül működő ételek, mint a rakott krumpli és a gulyás. Nyitott konyhával működnek, így akit érdekel a főzés folyamata, közelről követheti, hogyan készülnek az ételek. De aki inkább szeretne megbújni egy sarokban, arra is van lehetőség.
A borlap lehengerlően széles, nemcsak a magyar, hanem a nemzetközi választék is, és nagy újítás, hogy nyitottak végre a vegetáriánusok felé is. Így az sem lesz gondban, aki vegaként ülne be a barátaival. Van az étlapon egy egészen kitűnő Stand25 saláta, amit lehet kérni csirke nélkül is. És az előételek között is szerepel egy sütőtöksaláta, valamint a hagymaleves is remek vega opció a gulyás mellett. Új étel a harcsa burgonyafőzelékkel, és halászlé is szerepel az étlapon. Az pedig óriási pluszpont, hogy van vega főétel is: sült karfiol pirított morzsával és gombamártással.
Azért ne ijedjen meg az sem, aki kifejezetten a hagyományos magyaros ételek miatt szereti a Standot. Van kacsacomb, véres hurka, szarvaspörkölt, és ami engem a legjobban izgatott: malackocsonya. Szintén újdonság a 4 fogásos vacsora menü, ami 15 500 Ft és tartalmaz egy előételt egy levest, egy főételt és egy desszertet.
Nagyon jó helyet kaptak a budaiak, kijárt már nekik egy ilyen.
Stand25 Bisztró, 1013 Budapest, Attila út 10.”
A Street Kitchen eredeti cikke itt olvasható.